Zpět do obchodu

Registrace

Lekce 2

Lekce 2 Mikina/ Mikino šaty

 

Vím, že je teprve půlka srpna, ale věřím, že nejedna z Vás už připravuje výbavu dítka do školy/ školky a tenhle střih je pro to absolutně ideální. Sluší holčičkám malým i velkým, ale i chlapečkům když střih použijete v základní verzi bez prodloužení. Já mám doma hlavně holčičky, takže to šiju jako mikino šaty. Což se mi opravdu osvědčilo. Když je teplo, nosí to holky jako šaty ( z úpletu nebo z teplákoviny jako teplejší šaty) nebo k 3/4 legínám. V chladnějším období pod to strčí tričko a legíny nebo jeansy a nadělají pořád hromadu parády.

 

Začneme tedy jako u Lekce 1  úpravou základního střihu na tričko.

Já mám sám o sobě střih na tričko celkem široký a ve finále by ani nebylo potřeba ho nijak rozšiřovat, ale pro ty z vás kteří mají tričko užší ukazuji celý postup včetně rozšíření.

Tento postup aplikujeme na přední i zadní stranu trička.

Od podpažní jamky si naměříme 2 cm a po celé délce střih o tyto 2 cm rozšíříme. Pokud chceme prodlouženou verzi na mikino šaty. Tak pak délku trička musíme směrem dolů prodloužit ještě o další cm. Nejlepší je když si změříte dítko a určíte si jak dlouhé šaty chcete mít v mém případě jsem prodloužila o 12 cm.

V místě, kde jsme měli základní délku trička, si z vnější strany do vnitřní odměříme 9 cm. Spojíme čárou až do podpažní jamky a v případě šatů prodloužíme až dolů.

Vznikne nám tam takový trojúhelník který si odstřihneme ( vyznačeno červeně).

Protože jsme střih rozšiřovaly, je nutné rozšířit i rukáv aby nám seděl přesně tak jak má. Na každé straně rukáv rozšíříme o 2 cm.

Po odstřihnutí trojúhelníků z přední a zadní strany, je buď slepíme k sobě nebo jako na obrázku překreslíme v jeden velký. A tím jsou veškeré úpravy střihu hotové.

To byla celkem brnkačka ne?

 

A pustíme se do sešívání.

Jako první si sešijeme boky ( trojúhelníky) k přednímu a zadnímu dílu.

Potom si sešijeme jeden ramenní šev a olemujeme výstřih. Postup znáte již z Lekce 1  a pak sešijeme druhý ramenní šev.

Sešijeme rukávy

Našpendlíme a sešijeme do otvoru pro rukáv.

Začistíme a prošijeme spodní část šatů a rukávy. Nebo můžeme dát dolů a na rukávy náplety, ale na to je potřeba myslet již při stříhání v takovém případě nebudeme přidávat obvyklé 3 cm na podhrnutí, ale stačí nám obvyklých 0,7 – 1 cm přídavek.

Máme hotovo.

Nebylo to až tak těžké že? A výsledek je opravdu efektní. Kdo má chuť může přidat třeba kapsy a určitě by nevypadaly špatně s kapucí. Opět se fantazii  meze nekladou.

 

Těším se na Vás zase za týden

Ahoj Klára

Zpět do obchodu