Zpět do obchodu

Registrace

Lekce 3

Lekce 3 – slavnostní šatičky

 

Naše Julinka včera oslavila své třetí narozeniny bylo tedy jasné že slavit bude v šatičkách od maminky.

Moc tenhle typ šatů nešiju, jsme spíš na takové to sportovnější a pohodlnější oblečení. Ale když je k tomu příležitost jako třeba narozeniny nebo svátek, beru to jako zpestření a ráda ke stroji zasednu s kouskem bavlny.

Tentokrát jsem neodolala nádhernému bavlněnému plátnu od Mellu.

Na šaty velikosti 104/110 jsem použila necelý metr. Zbylo by i na pásek do pasu, ale trochu mě tlačil časem takže jsem to nakonec vyřešila saténovou stuhou uvázanou v pase a myslím, že to vůbec nevadí a vypadá to dobře.

 

Jdeme na úpravu střihu. Začneme tím, že si změříme dítko od ramene kousek pod prsa a tuto míru si naměříme na našem střihu na triko a v místě přestřihneme / přeložíme co komu vyhovuje.

Vezmeme si zadní díl střihu a položíme na látku 4-5 cm od přehybu. Je to z toho důvodu, že v zadní části budeme dávat knoflíky/patentky, opět co komu vyhovuje. Zadní díl střihneme na 2 kusy ( tedy bez přehybu). Přední díl stříháme již běžně v celku pouze s přídavky na šití.

Připravíme si kousek vliselínu, cca 4 cm a ten nažehlíme na kraje zadních dílů. Přehneme 2cm a sežehlíme. Buď okraj začistíme na overlocku nebo kousek podhrneme dovnitř a zažehlíme.

Sešijeme si ramenní švy a připravíme si podsádku na začištění průkrčníku.

Horní díl přeložíme na půl a na látku přeloženou na půl si obkreslíme průkrčník. Potom si vezmeme metr a křídu a po celém obvodu obkresleného průkrčníku si díl zvětšíme o 4 cm. Vystřihneme a začistíme.

Podsádku si našpendlíme z lícové strany do průkrčníku a sešijeme. Po celém obvodu podsádky uděláme malé nástřihy, ale pozor abychom si nepřestřihly prošití.

otočíme a důkladně přežehlíme.

Pokud jste se rozhodli pro model bez rukávu, tento krok přeskočíme a rukávy si začistíme podsádkou jako průkrčník.

V případě, že chcete okrasné řasené rukávy jako já. Tak si změřte délku podpažní jamky a určete si jak dlouhý a široký rukáv chcete mít. Já naměřila 30 cm a střihla jsem délku 45 cm a výšku cca 8 cm ( příště bych klidně volila 5 cm ).

Vystřihla a okraje nůžkami vystřihla do kulata.

Rukáv jsem vystřihla 4x.

Sešila jsem k sobě v kulaté části, vždy dva a dva rukávy, otočila a sežehlila.

V rovné části jsem rukávy na volno prošila a nařasila.

Našpendlila do místa pro rukáv a přišila. Při sešívání si dáváme pozor abychom si neprošili nit kterou jsme řasily později by se nám špatně vyndavala.

Připravíme si spodní díl šatů. Opět je to na každém z nás jak moc bohatou a nařasenou sukni chce mít. Já si ustřihla o polovinu větší než je šířka horního dílu.

Opět nařasíme, sešijeme a přišijeme k hornímu dílu. Ten můžeme už předtím napatentkovat nebo našít knoflíky.

Nebo to můžeme udělat až nakonec jako já.

Spodní díl sukně začistíme, zahneme a prošijeme.

Máme hotovo. Julinka byla nadšená a já vlastně taky, protože co si budeme povídat už se pomalu, ale jistě nevlezu pořádně za stroj a na každé druhé fotce mi je vidět pupík!

Za týden zase, Ahoj Klára

Zpět do obchodu