Zpět do obchodu

Registrace

úprava trička Lekce 1

 

Tenhle projekt nosím v hlavě víc než půl roku. Zpočátku jsem váhala zda něco takového spustit a vůbec jestli jsem schopná něco takového připravit, ono je totiž rozdíl když si tak nějak tvořím sama doma a když mám připravit něco takového pro ostatní….

 

Hlavní myšlenka celého projektu vznikla díky tomu, že málo která z nás má doma spoustu místa na skladování hromady časopisů o šití nebo zakoupených jednotlivých střihů. Sama jich mám nespočet, ale dnes už z nich používám jen pár základních a ověřených a zbytek mi tu leží a práší se na ně přitom z obyčejného střihu na tričko se s pomocí pár jednoduchých úprav dá doslova čarovat a já se vám to pokusím v příštích týdnech ukázat.

 

Dneska si spolu ušijeme dvě krásná trička a potřebovat k tomu budeme pouze střih na obyčejné tričko, tužku, papír a pravítko a výsledek by měl vypadat nějak takto….

Obě verze se dají použít i obráceně tzn to co vidíte na zádech můžete aplikovat na přední stranu a u druhé fotky to co vidíte ve předu můžete vytvořit i na zádech. Máme tedy během chvilky hned 4 krásná a pokaždé jiná trička a to už je zajímavé ne?

 

Tak tedy jdeme na to, jste připravené??

Nejprve si vytáhněte oblíbený a ověřený střih na tričko. Já tady mám střih z některého ottobre, ale přiznám se už nevím z jakého čísla, ale v případě zájmu dohledám.

Začneme úpravou pro první variantu, to je ta první fotka na které vidíte záda.

Střih na zadní díl trička si překreslíme, vezmeme si k ruce tužku a pravítko a začneme postupně přidávat cm.

Nejprve v té části kde nám časem vznikne sklad. Místo červeně vyznačené. Tady si přidáme po celé délce 4 cm.

Jako další si rozšíříme spodní část na druhé straně zde si přidáme do šířky 3 cm a od podpažního oblouku jednou čárou spojíme tím nám vznikne pozvolné rozšíření směrem dolů.

A nakonec si přidáme 4 cm na délku a vytvoříme pěkný kulatý sed aby netáhlo na záda.

Tím máme zadní díl hotový.

Teď si připravíme díl přední. Zase si ho překreslíme a na spodní straně od podpažního oblouku přidáme na šířku 3 cm

Teď upravíme délku, ale tentokrát nebudeme přidávat, ale ubírat a ve spodní části ubereme 1,5 cm a vytvoříme zase oblouk ale ne ven tentokrát dovnitř.

A tím veškeré úpravy střihu končí.

 

 

Střih si připravíme na látku a jednotlivé díly vystřihneme i s přídavky na švy. Ve spodní části nechávám přídavek 3 cm na založení to samé i u rukávů.

U zadního dílu si nezapomene poznačit místo kde jsme přidávaly ony 4 cm. V tomto místě si látku složíme značkami k sobě.

 

Odměříme si 8 cm směrem dolů a prošijeme.

Po prošití složíme jako na obrázku a u kraje pojistíme sešitím, aby se nám sklad nerozevíral.

Teď už postupujeme běžným způsobem jako u šití trička.

Sešijeme si jeden ramenní a změříme si obvod průkrčníku. Následně číslo které nám vyšlo vynásobíme 0,75 a vyjde nám hodnota toho jak dlouhý máme proužek na lemování ustřihnout. číslo berte lehce s rezervou záleží také na materiálu kterým průkrčník lemujete a klidně proužek střihněte o kousek větší pokud si nejste jisti že to bude stačit.

Lemovala jsem proužkem širokým 4 cm sežehleným na polovinu.

Při lemování mírně natahujeme PROUŽEK nikoliv látku pod ním.

Olemovaný průkrčník jsem ještě prošila pružným stehem a důkladně přežehlila. Volila jsem steh číslo 4.

 

Sešijeme druhý ramenní šev a přišijeme rukávy.

 

Sešijeme po stranách a dáme si přitom pozor aby nám švy seděli v podpaží a hezky spolu lícovaly.

Rukávy a spodní část trička si začistíme a zahneme tři cm dovnitř a prošijeme pružným stehem. U tohoto typu trika je potřeba při prošívání spodní strany látku mírně natahovat. Důkladně přežehlíme.

 

Teď se podíváme jakým způsobem upravit přední díl pro variantu č. 2 tedy sklad a přestřižení pod prsy.

Vezmeme si přední díl a od podpažní jamky si vyznačíme směrem dolů 3 cm a vytvoříme si pomocnou čáru. Na druhé straně od pomocné čáry směrem nahoru si vyznačíme 1,5 cm a spojíme do obloučku. V tomto místě střih přestřihneme.

 

Spodní část střihu si buď překreslíme způsobem, který již známe.  Nebo na to nezapomeneme a rozšíříme látku při stříhání.  Položíme o 4 cm dál od přehybu.

Spodní díl přední části si složíme podle fotografie a při krajíčku prošijeme.

Sešpendlíme a přišijeme s horní částí předního dílu.

A dále již pokračujeme stejným způsobem jako je uvedeno výše.

To je vše. Jak se Vám to líbí?

Budu se těšit zase za týden s pozdravem Klára

 

Zpět do obchodu